DZIECI KSIĘŻY
według reportażu Marty Abramowicz w reżyserii Darii Kopiec
Teatr Dramatyczny na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego
Premiera 17 maja 2019
Fot. Tomasz Ostrowski
Ludzie znają ich matki – odsądzane od czci i wiary – a także ich ojców, których oczyszcza się ze wszystkich grzechów. Jednak o tym głośno się nie mówi. Dzieci księży mają spędzić życie w milczeniu. Ich losy to historia trudnej miłości, braku akceptacji i hipokryzji. Emocjonalna bomba nie przestaje tykać przez całe życie.
Przedstawienie powstało na podstawie książki reportażowej Marty Abramowicz „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Reżyserka Daria Kopiec wraz z autorką adaptacji Elżbietą Chowaniec tworzą teatr zaangażowany społecznie, który ma za zadanie otworzyć dialog, przełamać tabu związane z celibatem, hipokryzją kleru, łamaniem praw dzieci, które wychowują się bez ojców.
DZIECI KSIĘŻY
reżyseria – Daria Kopiec
adaptacja – Elżbieta Chowaniec
scenografia – Matylda Kotlińska
kostiumy – Patrycja Fitzet
muzyka – Natalia Czekała, Krzysztof Guziewicz
ruch sceniczny – Aneta Jankowska
asystentka reżyserki – Kamila Smętkowska
Obsada: Martyna Byczkowska, Anna Gorajska, Agata Różycka, Modest Ruciński, Marcin Wojciechowski, Łukasz Wójcik.
W rozmowie Daria Kopiec, reżyserka spektaklu powiedziała:
Jeżeli byśmy byli uczciwymi ludźmi to takie rzeczy by się nie wydarzały. Gdzieś tu jest jakaś luka w człowieczeństwie, pomieszaniu podstawowych wartości. Czym jest kłamstwo? Czym jest uczciwość? Czym jest zaprzeczenie? Pojawia się pytanie dlaczego świat dopuścił, żebyśmy mogli tak robić. Jest jakieś ciche przyzwolenie na ukrywanie prawdy, na manipulowanie prawdą. Dużo jest tematów, które są dla nas ciekawe i istotne. Na przykład, czy istnieje w ogóle celibat? Celibat istnieje oczywiście w strukturach kościoła ale tylko teoretycznie. To jest ogromny temat. Jest też pytanie, czy zniesienie celibatu rozwiązałoby wszystkie problemy? Prawdopodobnie nie. Bo nie zniesie się celibatem problemu uczciwości a to już jest już w strukturze moralnej każdego człowieka. Jednak kościół i wiara powinny nas uczyć bycia człowiekiem. Człowiekiem miłosiernym, człowiekiem empatycznym skoncentrowanym na drugim człowieku, człowiekiem nie zajętym sobą. Obecna sytuacja pokazuje nam jak daleko nauczyciele są od swojej nauki.
Zdjęcia z próby medialnej.
Fot. Tomasz Ostrowski