OPOWIEŚĆ ZIMOWA – Obsesja Leontesa wg Wiliama Shakespeare’a
Adaptacja i reżyseria – Paweł Szkotak
Teatr Biuro Podróży w Poznaniu
fot. Tomasz Ostrowski
zapis fotograficzny polskiej premiery w dniu 4.10.2016
OPOWIEŚĆ ZIMOWA – obsesja Leontesa to plenerowe misterium Pawła Szkotaka oparte na wątkach dramatu Wiliama Shakespeare’a ukazujące historię króla Sycylii, męża Hermiony i ojca Mamilusa. Obsesyjna zazdrość króla Leontesa i podejrzenie żony o zdradę doprowadza do tragedii rodzinnej.
Leontes jest z jednej strony zazdrosnym tyranem i łotrem, z drugiej zaś strony Shakespeare przedstawia go jako infantylnego, niedojrzałego i niepoważnego mężczyznę.
Akcję swojego dramatu napisanego w roku 1611 umieścił autor na Sycylii. Tymczasem z prowadzonych badań naukowych wynika, że wydarzenia te rozgrywały się około 1366 roku na zamku w Rawie Mazowieckiej. Inspiracją dla Shakespeare’a mógł być romans pasterski Roberta Greene’a z 1590 roku, który zawiera wątki dramatyczne z życia księcia mazowieckiego Siemowita III i jego rzekomo niewiernej żony Ludmiły. Shakespeare prawdopodobnie uznał, że mało kto wie gdzie leży Polska więc akcję przeniósł na romantyczną Sycylię. Polskiego księcia Siemowita III zastąpił królem Sycylii Leontesem a rzekomym sprawcą zdrady Hermiony uczynił jej przyjaciela z dzieciństwa, króla Czech.
Konsekwencje okrutnego mordu Siemowita trwają do dnia dzisiejszego. W jesienne wieczory, z chwilą zapadnięcia zmroku, w podmuchach chłodnego wiatru przy ruinach zamku ukazuje się postać młodej niewiasty, która wydaje ciche westchnienia „Jam niewinna”.
Polska premiera OPOWIEŚCI ZIMOWEJ Pawła Szkotaka również miała miejsce w jesienny wieczór w porywach lodowatego wiatru, tyle że w przepięknej scenerii starego Poznania. Widzowie uczestniczyli w misterium rozpoczynającym się sceną, w której zrozpaczony Leontes po śmierci ukochanej Hermiony rozwiesza klepsydry na ścianie starej kamienicy. Z tego miejsca widzowie wraz konduktem pogrzebowym zabierani zostali w nierealną podróż przez kolejne obrazy z życia króla Leontesa. Obrazy misterium rozgrywane są na uliczkach Ostrowa Tumskiego, brzegu rzeki Cybiny, Bramy Poznania, Czerwonego Mostu Biskupa Jordana (z kłódkami miłości), drugiego brzegu rzeki Cybiny (po stronie Śródki). Misterium kończy się optymistyczną sceną finałową przy dawnej fortecy (Śluzie Katedralnej). Widzowie mimo przenikliwego zimna rozchodzą się zadowoleni, że mogli towarzyszyć Leontesowi w jego pokutnej pielgrzymce w której stali się współuczestnikami pięknych scen wykreowanych przez Pawła Szkotaka wraz z aktorami tego plenerowego spektaklu teatralnego.
Spektakl grany jest w polsko-angielskiej obsadzie.
Zrealizowany został we współpracy z Imagineer Productions z Coventry w Anglii.
Adaptacja i reżyseria: Paweł Szkotak
Aktorzy:
Leontes: Sławomir Grzymkowski
Niedźwiedź: Łukasz Kowalski
Hermiona: Marta Strzałko
Polixenes: Bruce Tetlow
Mamilus: Yura Chebotarov
El Mariachi/Muzycy: Emily Brooks, Aizah Khan, Charles Craggs, Joshua Patel, Bruce Tetlow
Erynie: Bartosz Borowski, Jarosław Siejkowski, Tomasz Wrzalik
Tomasz Ostrowski