STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW Toma Schulmana reż. PIOTR RATAJCZAK
Premiera: 28 marca 2019 r.
Fot. Tomasz Ostrowski
STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW
Twórcy:
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Przekład: Bartosz Wierzbięta
Dramaturgia: Maria Marcinkiewicz-Górna
Scenografia i światło: Marcin Chlanda
Kostiumy: Grupa Mixer
Choreografia: Arkadiusz Buszko
Asystentka ds. scenografii i kostiumów: Małgorzata Domańska
Realizacja dźwięku: Michał Cacko
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Jan Malawski
Obsada:
Weronika Łukaszewska, Adrian Brząkała, Mirosław Kropielnicki, Wojciech Malajkat, Maciej Musiał/Maciej Musiałowski, Paweł Pabisiak, Radomir Rospondek, Jakub Sasak, Aleksander Sosiński, Jędrzej Wielecki
Teatralna wersja kultowego filmu Petera Weira. W Akademii Weltona, elitarnej męskiej szkole z internatem, rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Do grona pedagogów dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego – John Keating. Czterem zasadom akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ciekawość świata, wrażliwość na literaturę piękną, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie entuzjastów poezji. Co zwycięży: restrykcyjnie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?
W trakcie próby medialnej Piotr Ratajczak, reżysr spektaklu powiedział:
Spektakl jest o grupie uczniów bardzo elitarnej szkoły , bardzo konserwatywnej, bardzo zhierarchizowanej, gdzie obowiązują bardzo twarde zasady współżycia. Do szkoły przychodzi nauczyciel, który tą szkołę od środka przez swoje niekonwencjonalne metody, przez charyzmę, przez mówienie tego co jest ważne w życiu tę szkołę rozbija i uruchamia w uczniach jakiś pęd do wolności, pęd do twórczości i to oczywiście niesie za sobą duże konsekwencje. Nie każdy z tych chłopaków jest w stanie bez strat, bez ram podążyć własną drogą.
Ta rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Jak dzisiaj znaleźć się? Jak wybrać właściwą drogę którą wskazuje Keating? Żyć zgodnie ze swoimi zasadami. Być wolnym. Czuć się wewnętrznie wolnym w świecie w którym mamy jakiś milion strategii, milion ideologii. To jest najważniejsze, że sięgając na przykład po fundamenty kultury jak poezja o której opowiada Keating, odnajdywać własną drogę, a nie tę narzucaną przez świat, przez rodzinę, przez wszelakie ideologie.
Wszyscy oglądaliśmy film ale tutaj jest to nasza wariacja na ten temat. Był nawet taki pomysł aby akcję przenieść w naszą rzeczywistość, ale ten tekst zbyt mocno osadzony jest w realiach anglosaskich. Natomiast usunęliśmy nawiązanie do lat pięćdziesiątych. I wydaje mnie się, że jest to bardzo uniwersalna opowieść.