WOYZECK Georga Buchnera w reżyserii Grzegorza Jaremki
TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
Premiera – 10 maja 2019
Fot. Tomasz Ostrowski
WOYZECK
reżyseria: Grzegorz Jaremka
dramaturgia: Marcin Cecko
scenografia: Natalia Giza
kostiumy: Rafał Domagała
reżyseria światła i wideo: Marek Kozakiewicz
muzyka: Bartosz Dziadosz
asystentka reżysera: Malwina Szumacher
asystent reżysera świateł i wideo: Adam Lipiński
asystentki scenografki: Magdalena Kujawa, Julia Makówka
współpraca muzyczna: Piotr Domiński
inspicjent: Wojciech Sobolewski
kierowniczka produkcji: Magda Igielska
przekład: Sława Lisiecka
obsada: Jan Dravnel, Mateusz Górski, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk
Spektakl Grzegorza Jaremki oparty jest na dramacie Georga Buchnera, XIX-wiecznego niemieckiego rewolucjonisty, pisarza i przyrodnika. Fabuła „Woyzecka” osnuta jest wokół prawdziwej historii młodego mordercy z Lipska. Buchner sportretował swojego bohatera z niezwykłym współczuciem, ukazał go jako ofiarę okrutnego, bezdusznego społeczeństwa, które depcze każdego, kto nie pasuje do jego norm. Dzieje Woyzecka nie zostały jednak opowiedziane do końca, a tekst znaleziony po śmierci pisarza pozostał we fragmentach. Mimo to, a może właśnie dzięki tej ułomności ,,Woyzeck” od ponad wieku uwodzi twórców teatralnych i operowych.
Grzegorz Jaremka z tego rewolucyjnego tekstu wydobywa temat kształtowania się męskiej tożsamości. W jego interpretacji mężczyźni otaczający głównego bohatera to kumple z podwórka, garażowy band. Dramatyczny konflikt nie polega na zderzeniu klas społecznych ale na konfrontacji różnych sposobów kształtowania, testowania i wyrażania swoJeJ męskości. W tej opowieści o dojrzewaniu energia macho zderza się z męskością miękką, sensualną i rozmytą. Wstyd i lęk inicjacji Woyzecka znajdują ujście w świecie wirtualnym, gdzie bohater eksperymentuje ze swoim ciałem i wizerunkiem. Kiedy wirtualne eksperymenty nie przynoszą wyzwolenia, dochodzi do realnej zbrodni. Miejscem prowokacji jest zatęchły garaż, a może chłopięcy pokój z widokiem na brzeg jeziora.
Spektakl Woyzeck realizowany jest w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia.
W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.: Anna Karasińska (,,Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan (,,Grind/r”), Magda Szpecht (,,Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz (,,Soundwork”), Katarzyna Kalwat (,,Holzwege”), Małgorzata Wdowik (,,Piłkarze” i „Strach”), Jędrzej Piaskowski (,,Puppenhaus. Kuracja”, ,,Dawid jedzie do Izraela”) i Klaudia Hartung-Wójciak (,,Chinka”).