loader image

Jakub Gąsowski

fot. Tomasz Ostrowski

SINATRA 100+ w reżyserii Jakuba Gąsowskiego i Grzegorza Kwietnia

Premiera 29 czerwca 2021. Akademia Teatralna w Warszawie

Przed premierą rozmawiałem z Jakubem Gąsowskim współreżyserem  spektaklu i  jego aktorem

Tomasz Ostrowski:  Spektakl SINATRA 100+ to Pana inicjatywa?

Jakub Gąsowski: Moje zamiłowanie do Franka Sinatry i jego muzyki było głównym motorem podjęcia się realizacji takiego spektaklu jaki właśnie zrobiliśmy: SINATRA 100+. To jest moja wieloletnia pasja do tej muzyki, do muzyki swingowej, do muzyki jazzowej, do muzyki big bandowej, gdzie są trąbki, puzony, saksofony, cała sekcja rytmiczna. To wszystko zawsze rezonowało mi w głowie. Moim marzeniem było zawsze wystąpić z big bandem, a od paru lat, od kiedy przyszedłem do szkoły teatralnej i stanąłem na scenie Teatru Collegium Nobilium pomyślałem sobie: Tak, to jest miejsce gdzie chciałbym kiedyś zrobić show o Franku Sinatrze.

Kiedy to było?

To było sześć lat temu, w 2015 roku, kiedy zdałem do szkoły teatralnej i pierwszy raz wszedłem na deski tego teatru, jeszcze przed remontem. I pomyślałem sobie wtedy: tak, to jest to miejsce i byłoby wspaniale, żeby kiedyś to się udało.

Studiował Pan na kierunku aktorstwo teatru dramatycznego czy kierunku aktorstwo teatru muzycznego?

Studiowałem na wydziale aktorskim o kierunku aktorstwo dramatyczne, ale zawsze śpiewałem. Śpiewanie zawsze było mi bliskie. To było coś, z czym chciałem wiązać życie, i żeby była to przynajmniej gałąź z drzewa różnych moich zajętości i tego, co robię.

Spektakl o Sinatrze, jako że będzie w Teatrze Collegium Nobilium, oprócz obecności dawnych przebojów, które wykonywał Frank Sinatra, będzie spektaklem udramatyzowanym?

Tak, osią całego, spektaklu – show – teatru, koncertu, są piosenki. Część jest wspaniale przetłumaczona przez pana Marcina Sosnowskiego, aktora, reżysera i tłumacza. Większość piosenek jest przetłumaczona na język polski. Część jest po angielsku, bo w tym języku Frank Sinatra wykonywał swoje piosenki. Oprócz piosenek, które są trzonem, są różnego rodzaju sceny, różnego rodzaju skecze, step, choreografie oraz opowieść o życiu Franka Sinatry. Generalnie jest to połączenie różnych form artystycznych. Jeżeli miałbym w skrócie powiedzieć co to jest, to jest to widowisko.

Czego dowiemy się o życiu Sinatry?

Oprócz tego, że był wielkim wokalistą, był też wielkim człowiekiem. Miał życie jak w filmie. Jego słynne zdanie najlepiej to podsumowuje: „Żyje się tylko raz, ale ja teraz żyję tak, że mi to absolutnie wystarczy”.

Tak, ale miał też ciemne strony w swoim życiorysie.

Miał oczywiście. Miał wzloty i upadki. Miał rzeczywiście momenty sławy i blasku. Ale miał momenty, kiedy przez parę lat telefon nie dzwonił, nie było żadnych propozycji. Już wszyscy kładli na nim krzyżyk. Tak było. Są też oczywiście wątki mafijne, wątki damsko-męskie. Mafijne wątki to tylko hipotezy, to nie jest pewne, ale są podejrzenia, co też w lekkiej formie pokazujemy w spektaklu.

W obecnych czasach, rozliczania nadużyć i przemocy w środowiskach kultury, Frank Sinatra miałby problem z przejściem przez filtry poprawności.

Oj bardzo, na pewno. Frank Sinatra był cholerykiem z natury. Mówił w wywiadach, że bardzo często się denerwuje, wkurza, krzyczy, ale później  wszystkich przeprasza. Mówił, że nie jest w stanie inaczej funkcjonować. Był bardzo ostry, ale bywał też bardzo łagodny. Miał bardzo skrajnie różne stany. Taki był właśnie Frank Sinatra.

Jak Pan dobierał obsadę?

Projekt, który od wielu lat siedział mi w głowie, jak wcześniej powiedziałem, realizujemy od dwóch lat. Na początku forma była taka, że zapraszam parę znajomych osób, które znam, z którymi robimy spektakl, z całym big bandem. Później, ponieważ projekt się przeciągał i przedłużał przez covid, postanowiliśmy zmienić założenia. Stwierdziliśmy, że fajnie by było zrobić coś takiego, żeby poznać jak najwięcej ludzi, którzy przyjdą i pokażą swoją pasję do tej muzyki. Którzy chcą ją wykonywać, bo jest to coś, co dla nich dużo znaczy. Często nie wiemy, że takie osoby znamy, bo o tym wcześniej nie rozmawialiśmy. Stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem spotkania jak największej liczby fanów tej muzyki i ludzi, w których żyłach płynie jazz i swing jest casting. Zrobiliśmy casting dla wielu osób w bardzo różnym wieku.

Czy wszyscy wybrani do spektaklu aktorzy byli kiedyś lub są aktualnie związani z Akademią Teatralną?

Absolutnie tak. Jeśli chodzi o obsadę, która jest w spektaklu, cała związana jest z akademią. Startowały też osoby z zewnątrz, ale tak się złożyło, że naszą obsadą są osoby, które teraz są studentami akademii lub są świeżo upieczonymi absolwentami, tak jak na przykład ja.

Kogo zobaczymy na scenie?

Wystąpią: Kamila Najduk – studentka III roku aktorstwo dramatyczne, Anna Grochowska – studentka III roku aktorstwo teatru muzycznego, Paulina Pytlak – studentka II roku aktorstwo teatru muzycznego, Juliusz Godzina student IV roku aktorstwo teatru muzycznego, Maciej Marcin Tomaszewski – student II roku aktorstwo teatru muzycznego, Krzysztof  Godlewski – student IV roku aktorstwo dramatyczne no i ja Jakub Gąsowski świeżo upieczony absolwent kierunku aktorstwo dramatyczne.
Oprócz tego w naszym show – widowisku, bierze udział cały Chopin University Big Band, złożony ze studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Jest to wspaniały band prowadzony przez Piotra Kostrzewę, dziekana Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Pozostali twórcy, równie ważni, bez których spektakl by się nie odbył to: Grzegorz Kwiecień – reżyser, aktor Teatru Narodowego; Monika Hyrlik – studentka III roku Wiedzy o Teatrze, producentka; Iga Skolimowska – studentka III roku Wiedzy o Teatrze, producentka; Paulina Góral – reżyserka światła. Paulina naprawdę wspaniale robi oprawę świetlną i nasza współpraca przebiega w pełnym szacunku i wyrozumiałości. Bardzo się cieszę, że wzięła udział w tej przygodzie razem z nami. Współpracowali pan Marcin Sosnowski – przy tłumaczeniu piosenek oraz współpraca przy scenariuszu. I pan Sławomir Chwastowski również współpraca przy scenariuszu. Scenariusz przygotowałem ja, reżyserował Grzegorz Kwiecień i ja, Jakub Gąsowski.

Oczywiście trzeba podziękować naszym wspaniałym sponsorom. Jest to: LEK-AM, jest to Port Gdański, jest to ZAiKS, jest to STOART. Są to podmioty, które naprawdę zaopiekowały się nami i dały nam wsparcie, którego potrzebowaliśmy. Bardzo serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Teatrowi Kwadrat, który nam udzielił wsparcia. Dziękujemy panu dyrektorowi Andrzejowi Nejmanowi, który udostępnił nam salę prób wtedy, kiedy tego potrzebowaliśmy. Bardzo również chcemy podziękować Akademii Sztuk Pięknych, której rektor objął patronatem honorowym nasz spektakl, ponieważ w projekcie brał udział również student ASP: Mateusz Karolczuk, który przygotował projekty scenografii i kostiumów.

Jak zachęcimy widzów do obejrzenia waszego spektaklu?

Proszę Państwa, z takim apelem się zwrócę: Jeśli interesuje Państwa muzyka swingowa, muzyka jazzowa, muzyka wykonywana na scenie przez wieloosobowy big band i który na scenie widać: trąbki, puzony, saksofony, cała sekcja rytmiczna. Jeżeli interesują Państwa piosenki Franka Sinatry, pięknie literacko na polski przetłumaczone, ale również w oryginalnych angielskich wykonaniach tekstów. Jeśli lubią Państwo show w dobrym amerykańskim guście i stylu. Jeżeli chcieliby Państwo zobaczyć coś lekkiego, a jednocześnie usłyszeć pewną opowieść o życiu, która jest przyjemna w odbiorze. A wychodząc chcieliby Państwo mieć dobry humor. To zapraszamy serdecznie. Będzie nam bardzo miło się z Państwem się spotkać.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

SINATRA 100+

Nowy York. Lata 60. Szyk. Klasa. Jazz…
Gdzie łącza się te wszystkie elementy? W twórczości Franka Sinatry!
Zapraszamy Państwa na podróż w czasie pełną humoru, tańca i muzyki. Widowisko opowiada o Franku Sinatrze – jednej z największych ikon muzyki popularnej XX wieku.

Sinatra 100+ to połączenie koncertu, spektaklu oraz estrady. O oprawę muzyczną zadba wybitny Chopin University Big Band pod batutą Piotra Kostrzewy.

Artyści wykonają takie utwory jak m. in. Fly Me To The Moon, Somethin’ Stupid, Cheek to Cheek, My Funny Valentine, New York New York, i wiele, wiele innych!!!

Oprócz piosenek, w tej estradowej mieszance, zobaczą Państwo również sceny aktorskie, znakomite choreografie oraz usłyszą niezwykle ciekawe historie z życia Franka Sinatry.

Spotkajmy się w mieście, które nigdy nie śpi, aby… świętować jego ponadsetne urodziny – i to przez cały rok!

Reżyseria:
Jakub Gąsowski
Grzegorz Kwiecień

Obsada:
Anna Grochowska
Kamila Najduk
Paulina Pytlak
Jakub Gąsowski
Krzysztof Godlewski
Juliusz Godzina
Maciej Tomaszewski

Muzyka na żywo:
Chopin University Big Band

Kierownictwo muzyczne:
Piotr Kostrzewa

Współpraca:
Marcin Sosnowski
Sławomir Chwastowski

Transkrypcja wybranych aranżacji:
Nikodem Sikorski
Zygmunt Popela

Przygotowanie muzyczne:
Anna Serafińska
Janusz Szrom

Scenografia i kostiumy:
Mateusz Karolczuk

Choreografia:
Anna Głogowska
Jirina Nowakowska

Reżyseria światła:
Paulina Góral

Producent wykonawczy:
Stowarzyszenie Olsztyn 2.0

Produkcja:
Monika Hyrlik
Iga Skolimowska

Pion PR:
Sebastian Figat
Zuzanna Kotara
Wojciech Raszewski

fot. Tomasz Ostrowski