loader image

reż. Agnieszka Błońska

fot. Tomasz Ostrowski

„DIABŁY” w reżyserii Agnieszki Błońskiej

Premiera 7 grudnia 2019. Teatr Powszechny w Warszawie

Przed premierą rozmawiałem z Agnieszką Błońską, reżyserką spektaklu

Agnieszka Błońska: „Diabły” to próba odczytania Iwaszkiewicza z perspektywy kobiecej. Iwaszkiewicz jest przede wszystkim inspiracją i punktem wyjścia do pracy. To nie jest adaptacja ani wierne odtwarzanie opowiadania. Pojawiają się jego elementy, ale najważniejsze są tematy z którymi pracowaliśmy, które były inspiracją do powstania materiału i tekstu, który będzie w spektaklu.

Tomasz Ostrowski: Postrzeganie kobiety i jej pozycja w społeczeństwie?

Nie tylko postrzeganie kobiety w społeczeństwie. Raczej przyjrzenie się tematyce ciała i kolonizacji kobiecego ciała przez patriarchat. Kościół katolicki jest strażnikiem patriarchatu w naszej kulturze. Tu oczywiście tą bezpośrednią inspiracją jest Iwaszkiewicz. Ale ciekawił nas temat uzewnętrznionego patriarchatu. Na ile my wszyscy jesteśmy jego nosicielami, kobiety też. Jest to próba przyjrzenia się tym narracjom w których my jesteśmy. Jak my w nich jesteśmy. Jak jesteśmy oglądani przez innych i postrzegani przez innych. Jak kobieta jest napiętnowana takimi narracjami. Kobiece ciało i kobieca przyjemność.

Jeden mężczyzna wśród kobiet?

Jeden mężczyzna wśród kobiet. Miał niełatwe zadanie, ma niełatwe zadanie. Nie wiadomo.

Z jakiej pozycji on występuje w przedstawieniu?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Serdecznie zapraszam na spektakl. Jest jednym z aktorów. Jest grupa aktorów, którą oglądamy. Opowiadają oni to, o czym chcemy mówić. Te pozycje męskie, żeńskie, a może też wszystko co pomiędzy.

Czy wszystkie aktorki będą Joannami Matkami od Aniołów?

Tak jak powiedziałam, to nie jest wierne odtworzenie opowiadania Iwaszkiewicza. W związku z tym można by to tak odczytać, a może nie. Ale to nie jest osadzone w Iwaszkiewiczu bezpośrednio. Więc w jakimś sensie są Joannami, ale to jest pewnie dłuższe pytanie interpretacyjne jeśli chodzi o całość.

Jak chciałaby Pani zachęcić widzów do obejrzenia spektaklu?

Chodźcie zmierzyć się z demonami, które w nas drzemią.

Dobra zapowiedź, dziękuję.

 

DIABŁY

Twórcy:
reżyseria: Agnieszka Błońska
scenariusz i dramaturgia: Joanna Wichowska
scenografia: Robert Rumas
choreografia: Nina Chyżna
projekcje wideo i światło: Artur Sienicki
kostiumy: Arek Ślesiński
opracowanie muzyczne: Agnieszka Błońska
asystentka reżyserki: Krystyna Bednarek
inspicjentka: Barbara Sadowska

Obsada:
Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Arkadiusz Brykalski, Oksana Czerkaszyna (gościnnie), Natalia Łągiewczyk, Maria Robaszkiewicz

fot. Tomasz Ostrowski